BCC 2014 – prizewinners list

Competition Annual Trophy Cash amount Name Club Points
           
British Champion=   £3,750.00 Jonathan Hawkins IM Consett 8.5
British Champion=   £3,750.00 David Howell GM 4NCL Wood Green 8.5
3rd=   £667.00 Keith Arkell GM Sandhurst 7.5
3rd=   £667.00 John Emms GM 4NCL Wood Green 7.5
3rd=   £667.00 Ravi Haria Haberdashers Askes 7.5
3rd=   £667.00 Mark Hebden GM 4NCL Guildford 7.5
3rd=   £667.00 Nicholas Pert GM Sandhurst 7.5
3rd=   £667.00 Richard Pert IM Wood Green 7.5
Rating under 2200   £250.00 Michael Fernandez Marple 6.5
Rating 2200-2349   £250.00 James Jackson Chess Mates 6.5
British Woman Champion   £500.00 Amy Hoare Horsham 4.5
English Champion=   £750.00 Jonathan Hawkins IM Consett 8.5
English Champion=   £750.00 David Howell GM 4NCL Wood Green 8.5
English Woman Champion   £500.00 Amy Hoare Horsham 4.5
Under 21 Champion   £250.00 Daniel Fernandez Marple 7
Under 18 Champion   £250.00 Ravi Haria Haberdashers Askes 7.5
Under 18 Champion girl     Amy Hoare Horsham 4.5
British Senior Champion   £400.00 Mike Surtees Great Lever 6
2nd   £200.00 Geoffrey James Brighton & Hove 5.5
3rd=   £25.00 Paul Byway Hertford 5
3rd=   £25.00 Alan Crombleholme Bushbury 5
3rd=   £25.00 Norman Hutchinson Linton 5
3rd=   £25.00 Oliver Jackson   5
British Senior Ladies’ Champion     Gillian Moore Southampton 2
Best 2050-1950     D Ian Calvert Metropolitan 4
Best U1950     Maurice Lawson Reading 3.5
British Under 16 Champion   £250.00 Tarun Malhotra Northwood 5.5
British Under 16 Champion girl=     Victoria Sit Coulsdon 3
British Under 16 Champion girl=     Zoe Strong Millfield 3
2nd=   £75.00 Michael Ashworth Wotton Hall 5
2nd=   £75.00 Roman Mitra Haberdashers Askes 5
British Under 15 Champion     Michael Ashworth Wootton Hall 5
British Under 15 Champion girl     Zoe Varney Cunmor 4.5
British Under 14 Champion=   £175.00 James Golding Ashtead 5.5
British Under 14 Champion=   £175.00 Richard Zhu Camberley 5.5
British Under 14 Champion girl=     Imogen Camp Colwyn Bay 3.5
British Under 14 Champion girl=     Alice O’Gorman Ireland 3.5
3rd=   £25.00 Callum Brewer Sussex Juniors 5
3rd=   £25.00 David Liu Sussex Juniors 5
British Under 13 Champion=   £133.33 Arul Gupta Kent Juniors 5.5
British Under 13 Champion=   £133.33 Girinith Haridas Dulwich 5.5
British Under 13 Champion=   £133.33 Koby Kalavannan Surbiton 5.5
British Under 13 Champion girl     Asha Jina Chess Masters 5
British Under 12 Champion=   £175.00 Anantha Anilkumar Coulsdon 6
British Under 12 Champion=   £175.00 Koby Kalavannan Surbiton 6
British Under 12 Champion girl     Mahima Raghavendra Atherton 5
3rd=   £25.00 Nugith Jayawarna Tameside 5
3rd=   £25.00 Mahima Raghavendra Atherton 5
British Under 11 Champion=   £175.00 Sacha Brozel Barnet Knights 6
British Under 11 Champion=   £175.00 Harvey Zhang Crowthorne 6
British Under 11 Champion girl=     Mahima Raghavendra Atherton 4.5
British Under 11 Champion girl=     Thivyaa Rahulan Cheddleton & Leek 4.5
2nd   £50.00 Aditya Munshi West Notts 5.5
British Under 10 Champion   £250.00 Chirag Guha Cardiff 6
British Under 10 Champion girl     Venetia Sivarajasingham Cardiff 5
2nd=   £50.00 Aditya Munshi West Notts 5.5
2nd=   £50.00 Ranesh Ratnesan Surbiton 5.5
2nd=   £50.00 Harvey Zhang Croydon 5.5
British Under 9 Champion   £180.00 Adithya Pramod Paleri Watford 6.5
British Under 9 Champion girl     Venetia Sivarajasingham Cardiff 5
2nd   £80.00 Ranesh Ratnesan Surbiton 6
3rd=   £6.00 William Golding Ashtead 5
3rd=   £6.00 Arjun Kolani Hastings 5
3rd=   £6.00 Remy Rushbrooke Middlesex Juniors 5
3rd=   £6.00 Tristian See Cambridge 5
3rd=   £6.00 Venetia Sivarajasingham Cardiff 5
3rd=   £6.00 Christopher Tombolis Richmond 5
3rd=   £6.00 Hoalin Zhao Coulsdon 5
British Under 8 Champion=   £100.00 Savin Dias Herts Juniors 5.5
British Under 8 Champion=   £100.00 X Henry Yu Ashtead 5.5
British Under 8 Champion girl     Navieinaah Haridas Kent Juniors 3
2nd   £50.00 Jeff Tomy Watford 5
3rd   £30.00 Dhruv Radhakrishnan   4.5
British Under 180 Champion=   £175.00 Guy J Batchelor Willesden 4
British Under 180 Champion=   £175.00 Richard B E Bryant Oswestry 4
3rd=   £12.50 David J Faldon Broadstairs 3.5
3rd=   £12.50 William M Graham Worthing 3.5
3rd=   £12.50 Greg Hughes Wallasey 3.5
3rd=   £12.50 Thomas Thorpe Patchway 3.5
British Under 160 Champion=   £250.00 Paul Stokes Battersea 4.5
2nd=   £75.00 Martin Bush Wantage 4
2nd=   £75.00 Neil Coward Blackpool 4
British Under 140 Champion=   £175.00 Alex ter Hark Bristol & Clifton 4.5
British Under 140 Champion=   £175.00 Eleanor Hapeshi Wootton Hall 4.5
3rd=   £25.00 Robert Clegg Huddersfield 4
3rd=   £25.00 David Walshaw Jesmond 4
British Under 120 Champion   £250.00 Gursharanjit Gill Southall 5
2nd   £100.00 Andrew de Santos Preston 4.5
3rd=   £25.00 Kamlesh Karia Hendon 4
3rd=   £25.00 Steven McHarg Badgers Brook 4
Senior Under 150 Champion   £250.00 John Gibson Beauvais 4
2nd=   £75.00 Robert Clegg Huddersfield 3.5
2nd=   £75.00 John Shaw Belper 3.5
Senior Under 130 Champion   £175.00 Charles Costeloe Muswell Hill 4
Senior Under 130 Champion   £175.00 Michael Gunn Guildford 4
3rd=   £25.00 Cornelius Cornes Wimborne 3.5
3rd=   £25.00 John Gibson Beauvais 3.5
Major Open City of Dundee £600.00 Ali Jaunooby Denton 9
2nd   £400.00 John Garnett Elmwood 7.5
3rd=   £300.00 Greg Eagleton Huddersfield 7
4th=   £40.00 Oliver Gill Southampton 6.5
4th=   £40.00 Samuel Herring Oundle 6.5
4th=   £40.00 Joshua Higgs Downside 6.5
4th=   £40.00 William Taylor Sedgemoor 6.5
4th=   £40.00 Mark Whitehead Rochdale 6.5
5 Day Morning – Week 1 1st   £200.00 Greg Eagleton Huddersfield 4.5
2nd=   £100.00 Ali Jaunooby Denton 4
2nd=   £100.00 Albert Yiamakis Guildford 4
5 Day Afternoon – Week 1 1st=   £160.00 Rudy Van Kemenade Aberystwyth 4
1st=   £160.00 Meyrick Shaw Exmouth 4
3rd=   £20.00 Rhys Bennett Newport 3.5
3rd=   £20.00 Greg Hughes Wallasey 3.5
3rd=   £20.00 Matthew Payne Worthing 3.5
3rd=   £20.00 Mick Riding Tynemouth 3.5
5 Day Morning – Week 2 1st=   £200.00 Stephen Jones Wigan 4.5
2nd=   £100.00 Peter Smith Ayr 4
2nd=   £100.00 Mark Talbot Aberystwyth 4
5 Day Afternoon – Week 2 1st=   £200.00 Neil Coward Blackpool 4.5
2nd=   £100.00 Rohan Bansal 4NCL Knights 4
2nd =   £100.00 Alex Golding Coulsdon 4
Rapidplay U2000 1st   £125.00 Greg Eagleton Huddersfield 5.5
2nd=   £37.50 Mark Talbot Aberystwyth 5
2nd=   £37.50 Rudy van Kemenade Aberystwyth 5
Rapidplay Open 1st   £125.00 Martin Brown St. Helens 6
2nd=   £50.00 Tim Kett North Cardiff 4.5
3rd=   £5.00 Mitchell Burke Oldham 4
3rd=   £5.00 Pablo Padilla Cabero Brown Jack 4
3rd=   £5.00 Tibo Rushbrooke The Hall 4
3rd=   £5.00 Charlie Storey Jesmond 4
3rd=   £5.00 Nathan Talbot Wigan 4
Weekenders          
Atkins          
1st=   £115.00 David Fryer Crowborough 4
1st=   £115.00 Simon Wilks Muswell Hill 4
3rd=   £13.33 Richard Bryant Oswestry 3.5
3rd=   £13.33 Mark Littleton Wimborne 3.5
3rd=   £13.33 Thomas Robinson Redditch 3.5
Grading (U1880)   £30.00 Jacob Miller Ireland 3.5
Soanes          
1st=   £90.00 Daniel Frean UEA 4
1st=   £90.00 Carl Gartside Clay Cross 4
1st=   £90.00 David J Gilbert DHSS 4
Grading (U133)   £30.00 Bruce R Oliver Bridlington 3
Yates          
1st   £150.00 Stephen J Crockett Redditch 4.5
2nd=   £60.00 Nigel Redmond Bradford 4
2nd=   £60.00 Gordon Sommerville Buckley Mold 4
Grading (U100)   £30.00 David J Clark Edinburgh 3
Other prizes          
Best Welsh Performance Roy Clues   Chirag Guha Cardiff  
Services to the Congress Boxall Plate   Julie Morgan    
Cash Awards          
Best Game in the British Alexander Prize £100.00 Chris Ward Wood Green  
Best Junior Game Week 1   £50.00 Zoe Varney Cunmor  
Best Junior Game Week 2   £50.00 Dion Huang Ilford  
           
  Total Prize money £25,683.98      

BCC 2015 – Warwick University

Click here to download a Powerpoint presentation about Warwick University [please be aware – file size is 7MB]

BCC – thanks

The English Chess Federation sincerely thank the following for their help and support of the 2014 British Chess Championships 2014 in Aberystwyth —

Aberystwyth Town Council
British Chess Magazine
Ceredigion County Council
Chess and Bridge
Ceredigion Museum
Everyman Chess
Gambit Chess
Quality Chess
Sussex Junior Chess
Tourist Partnership Mid Wales

Saturday prize giving …

… will be broadcast live here – http://www.livestream.com/ecfwebcam

Game of the Day: Round 11

Round 11 Game of the Day—

Championship shared by Hawkins and Howell

By winning his last round game against Mark Hebden, defending champion David Howell caught up with long term leader Jonathan Hawkins to share the British and English titles with a score of 8½/11.  There was a six way tie for third between Nicholas and Richard Pert, Mark Hebden, John Emms, Keith Arkell and Ravia Haria.  British and English Woman Champion was Amy Hoare.  Other prizewinners were:

U21 Champion – Daniel Fernandez
U18 Champion – Ravi Haria
Most improved performance rating 2200-2349 – James Jackson
Most improved performance rating below 2200 – Michael Fernandez
Alexander Best Game Prize – Chris Ward (for his round 3 win against Mark Hebden)

Games of the Day: Rounds 9 and 10

Rounds 9-10 Games of the Day —

Prize giving – 30/7/14

Commentary Rounds 10 & 11

Why not bookmark these YouTube pages now? The commentary will be in the usual place as well (LIVE Commentary link, left) but with the Championship at stake, best be ready!

Rounds 7 and 8 Games of the Day

More Games of the Day —